Nasze nurkowanie – wyprawy nurkowe

2014 Borneo

W telegraficznym skrócie ...

Byliśmy na Borneo, na nurkowanie jeździliśmy aż pod Filipiny. Codziennie łódka i 3 jumpy do wody, a w międzyczasie wygrzewanie dupek na piaszczystych dzikich lagunach. Jak przeżyłam nurkowania to sobie pomyślałam, że największe wyzwanie i wysiłek mam już za sobą …. ale to była dopiero zapowiedź zbliżających się przygód i wysiłków…… …. z nurkowań popłynęliśmy łódkami rzeką do serca dżungli i zamieszkali w obozie usadowionym na granicy 2 rezerwatów…
Obóz był zbudowany na palach ( bo podłoże to były mokradła i bagna)…chodziło się po podestach, mieszkaliśmy w budkach ( nie było drzwi i okiem), spali na podłodze owinięci w moskitiery….rzeczy trzymaliśmy w plastikowych zakręcanych pojemnikach, żeby małpy i szczury zwane „dżungle mafia’, nie korzystały z naszych kosmetyków i innych używek… bo mogłyby wypić szampon i wykąpać się w wódce. Łazienkę stanowiły 3 wielkie baniaki ustawione na podeście. Żeby się wykąpać trzeba było ubrać się w strój, polać woda z butelki, namydlić- gmerając w gaciach (robiliśmy to publicznie i zbiorowo) i znowu polać wodą z butelki… Nad głowami rozciągał się gęsty dach z liści , a ponieważ woda z bagien parowała było niezwykle parno…..to sprzyjało rozmnażaniu się i ciągłym nieustannym atakom armii komarów… cały obóz pachniał repelentami…mimo to wszyscy pokąsani drapali się na okrągło…
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Galeria

Filmy

Mieliśmy to szczęście, że w październiku 2014 roku udało nam się zorganizować wyprawę w tą część świata. Nasza wyprawa składała się z 5 etapów. Pierwszy z nich obejmował dawna brytyjska kolonię Hongkong.

Przy poł-wsch Borneo znajduje się miejsce marzeń każdego nurka. Sipadan – bajkowy i kameralny raj, legenda wśród nurków z całego świata, jedno z nielicznych miejsc nurkowych, o którym słyszał każdy nurek  i o którym marzy.

Nasza kolejna przygoda obejmowała borneańską dźunglę. Zwiedziliśmy Sepilok Orangutan Center, gdzie obserwowaliśmy żyjące na wolności zwierzęta. Następnie popłynęliśmy w górę rzeki Kinabatangan do obozu w samym sercu dżungli.