Nasze nurkowanie – wyprawy nurkowe

2013 Meksyk - USA - FILMY

Filmy

Zapraszam do obejrzenia kilku krótkich filmów z naszej wyprawy do Meksyku, która miała miejsce we wrześniu 2013 roku.

Celem naszej wyprawy był Półwysep  Jukatan – bardzo zróżnicowany obszar z kolonialnymi, hiszpańskimi miastami, niesamowitymi ruinami miast Majów, wspaniałymi zasobami naturalnymi oraz kilometrami idealnie białych karaibskich plaż rozciągających się wzdłuż wybrzeża.

Jukatan leży  wzdłuż krawędzi Wielkiej Zachodniej Rafy Koralowej, drugiej pod względem długości rafy koralowej na świecie (350 km długości), gdzie łatwo trafić na żółwie, które żerują na polach porośniętych gąbkami. Wiele z tych zwierząt jest wielkich rozmiarów, starych i porośniętych paklami. Prawdziwym doznaniem jest natomiast spotkanie z rekinami wielorybimi. Te niesamowite zwierzęta mogą mierzyć nawet 12 m i ważyć nawet 13 ton! Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem. My mieliśmy szczęście z nimi pływać …..

Półwysep Jukatan słynie również z systemu podziemnych jaskiń i otworów odpływowych zwanych cenotami (CENOTES). Te starożytne geologiczne osobliwości – z których wiele jest pełnych stalaktytów i stalagmitów – tworzą ciąg unikalnych nurkowisk. W cenotach przejrzystość wody jest niekiedy „nieskończona”, choć są tam rozmieszczone liny nawigacyjne. Strumienie światła dziennego, przebijające się ze szczelin powodują niesamowite emocjonalne doznania. Fantastycznie było przepłynąć przez haloklinę – miejsce styku 2 ośrodków, gdzie cięższa woda morska znajduje się pod słodką!
Nurkowaliśmy między innymi w Dos Ojos Cenotes (Dwoje Oczu) – nazwa odnosi się do dwóch okrągłych cenot, położonych blisko siebie. Pierwsze zejście do ogromnej, szerokiej jaskini zapiera dech w piersiach! Przeżycia stały się jeszcze bardziej surrealistyczne, gdy wpłynęliśmy do ciemnych tuneli, które rozświetlał wyłącznie blask naszych latarek. Minąwszy szereg zakrętów odkryliśmy dziwaczne i wspaniałe formacje skalne, a przepływając wzdłuż kamiennych wieź, które błyszczały się od minerałów, dotarliśmy do ogromnych komór przypominających katedry…………

Oczywiście była możliwość nurkowania na rafach wyspy Cozumel.

Oprócz części nurkowej, jak zwykle była również część turystyczna obejmująca zwiedzanie ruin miast Majów  w Chichen Itza, Tulum i Coba

a na koniec, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na kilka dni w Nowym Jorku  🙂