Nasze nurkowanie – wyprawy nurkowe

SMOKI Z KOMODO


Zarys programu

Zapraszam na kolejną wyprawę, tym razem do południowo-wschodniej Azji. Program jest mniej aktywny niż te nasze ostatnie wyprawy, co oczywiście nie oznacza, że będziemy tylko leżeć i wypoczywać. Program zakłada zrównoważoną ilość czasu przeznaczoną na część turystyczną, nurkową oraz wypoczynek. 

Zarys programu:

  1. Jak zwykle lecąc do miejsca docelowego zrobimy krótką, jednodniową przerwę w podróży. Myślę, że dobrym pomysłem jest Singapur.
  2. Następne 4 dni spędzimy na łodzi nurkowej nurkując w Parku Narodowym Archipelagu Wysp Komodo. Podczas rejsu zejdziemy na ląd, aby podziwiać Smoki z Komodo. Odwiedzimy również wyspę Padar z wierzchołka której rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama.
  3. Podróż ze wschodu na zachód wyspy Flores zajmie nam kolejnych 5 dni w trakcie których będziemy mieli możliwość dotarcia do 3 jezior w kraterach wulkanu Kelimutu, jaskini hobbitów czy noclegu w lesie deszczowym w wiosce Waerebo )
  4. Kolejnych 5 dni proponuję spędzić na Bali, zwiedzając główne atrakcje wyspy. Fakultatywnie istnieje możliwość zanurkowania w Nusa Penida w poszukiwaniu Mola Mola.
  5. I na koniec krótki 3 dniowy odpoczynek na rajskiej Gili Air.

Ilość uczestników na wyprawie jest ograniczona aktualnie do 11 osób. Ograniczenie to spowodowane jest  pojemnością łodzi nurkowych. Łodzie pływające po Komodo nie są dużymi jednostkami i mogą pomieścić średnio 10-12 pasażerów. Aktualnie mam potwierdzoną wstępną rezerwację 11 osobowej łodzi.
Oczywiście istnieje możliwość wyczarterowania kolejnej łodzi, ale warunkiem jest zgłoszenie się  kolejnych  10-12 osób.

Powyższe limity nie dotyczą osób, które nie są zainteresowane safari nurkowym . Nurkowie z osobami towarzyszącymi popłyną na safari, pozostali spędzą ten czas relaksując się w hotelu na lądzie.

 

Podstawowe informacje

  • termin wyjazdu – początek października 2023
  • czas trwania – 3 tygodnie, 22 dni
  • szacowany koszt łącznie z safari nurkowym- 2 680 USD + koszty przelotu (ok. 5 tys. zł.)

Singapur

Singapur jest bardzo dobrym wyborem na krótki odpoczynek podczas długiego lotu na Bali. To niewielkie państwo-miasto w południowej Azji, znajduje się na wyspach i nazywane jest często Małą Azją. W Singapurze znajdziemy dzielnice chińskie, indyjskie, a także inne kultury azjatyckie oraz świetną kuchnię z całego świata.  Mówi się tu po angielsku, łatwo jest się poruszać i zdecydowanie jest co zwiedzać. Do głównych atrakcji miasta, oprócz lotniska z największym na świecie wodospoadem pod dachem, należy symbol Singapuru Gardens by the Bay z umocowaną na wysokości kilkudziesięciu metrów ścieżką OCDC, hotel Marina Bay Sands – architektoniczny symbol miasta-państwa  oraz dzielnica biznesowa.


Bali

Magiczna, rajska i egzotyczna wyspa Bali stała się popularnym kierunkiem wakacji z powodu pięknej i zapierającej dech w piersiach przyrody. To jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków świata. Natura i niepowtarzalne krajobrazy są oszałamiającym i niewątpliwym atutem Bali. Znaczną cześć wyspy porastają bujne tropikalne lasy, gaje palmowe, wulkaniczne jeziora położone wśród gór oraz mnóstwo tarasowych ryżowych poletek na zboczach wulkanów, tak charakterystycznych dla Bali.

Bali nazywana jest też Wyspą Świątyń czy Wyspą Bogów. Hinduizm jest widoczny niemal na każdym kroku i to nie tylko w zabytkach wyspy, ale również w kulturze i sztuce. Turyści przybywający na wyspie mają okazje poznać bogactwo duchowe i głębie religijną mieszkańców wyspy, którzy dużą cześć swojego życia poświęcają wypełnianiu tradycyjnych obrzędów religijnych. Ważnym rytuałem jest taniec oraz składanie ofiar.

Pod względem nurkowym wyspa znana jest przede wszystkim z miejsc, w których nurkowie mają okazję spotkać niezwykłe stworzenie! To Samogłów, po łacinie Mola Mola, po angielsku Ocean Sunfish – to ryba, która wygląda, jakby natura obdarzyła ją tylko głową. Co ciekawe, ta zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa największa kostnoszkieletowa ryba na Ziemi, ważąca 2,5 tony i mierząca nawet 3 m, posiada mózg wielkości orzeszka. Jak sama nazwa wskazuje, ryba słoneczna uwielbia pływać po powierzchni oceanu i wygrzewać się na słońcu.  Samogłów to także prawdopodobnie najbardziej płodna ryba świata. Przeciętnej wielkości samica składa około 300 milionów jajeczek!


Safari nurkowe - archipelag Komodo

„Dzięki pływom oceanicznym na Komodo wykształciły się olbrzymie obszary raf koralowych z bardzo bogatym ekosystemem. Objęcie  szczególną ochroną tych obszarów spowodowało, że nie dotarła tu jeszcze niszczycielska działalność człowieka” – National Geografic

Komodo jest Parkiem Narodowym obejmującym dwie większe wyspy  (Komodo i Rinca) oraz kilkadziesiąt małych wysepek położonych pomiędzy Sumbawą i Flores. Park słynie przede wszystkim z zamieszkujących go Smoków z Komodo, ale również pięknych dziewiczych plaż, bezludnych wysepek oraz jednych z najlepszych na świecie warunków do nurkowania. Park Morski Komodo należy do tzw. Koralowego Trójkąta, regionu o najwyższej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Tutejsze wody obfitują w nienaruszone korale i aż roją się od rekinów rafowych, olbrzymich mant, kałamarnic, a także koników morskich, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, tuńczyki, barakudy, graniki, karanksy, żabnice.

Kilkudniowy rejs statkiem zabierze nas do odległych miejsc, z których każde jest obdarzone zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Odwiedzimy szereg wysp i zatok oraz rajskich plaż z różowym piaskiem i z krystalicznie czystą wodą. Rejs ten będzie również doskonałym sposobem na odkrycie podwodnych skarbów, jakie ma do zaoferowania  ten region świata. Będziemy nurkowali w wyjątkowych miejscach zarówno w dzień jak i w nocy.  

Odwiedzimy znane miejsca nurkowe jak: Batu Balong (wulkaniczny komin z ogromną liczbą ryb, rekinów, żółwi, muren, homarów i wielu innych morskich zwierząt), Karang Makassar (miejsce w którym przez cały rok pływają ogromne manty), Takawa Besar (wiele skał i jaskiń a na południowej stronie wyspy występują Dugongi), Siaba Besar (stone fish, mątwy, zółwie ) czy Mauan (miejsce, w którym małe rybki oczyszczają z pasożytów Manty i Samogłowy. 

W safari mogą uczestniczyć osoby nienurkujące, które podczas nurkowań mogą spędzać czas na plażach okolicznych wysp. Zamiast uczestnictwa w safari istnieje możliwość pozostania w hotelu na Flores.


Smoki z Komodo

Podczas safari odbędziemy wycieczkę na wyspę, na której będziemy mieli okazję stanąć oko w oko z gigantycznym, mierzącym 3 m długości gadem, zwanym Smokiem z Komodo.
Gady te żyły już 75 tys. lat temu i zdołały przetrwać jedynie w tym miejscu. Warany z Komodo są jadowitymi drapieżnikami. Polują na każde zwierzę, w tym nawet na swoje dzieci. Chroniąc ten gatunek ludzie przenoszą młode na drzewa, gdzie spędzają one 4 lata żywiąc się jajami ptaków, gekonami i małymi ssakami. Samice posiadają zarówno męskie jak i żeńskie chromosomy płciowe a wiec mogą rozmnażać się składając jaja bez zapłodnienia. Więcej ciekawostek o tym niesamowitym stworzeniu dowiemy się od przewodnika podczas przemierzania wyspy w poszukiwaniu tych gadów. 

Podczas safari odwiedzimy również wyspę Padar.  Ta dzika wyspa  dzięki silnym prądom i wysokim falom z pobliskiego Oceanu Indyjskiego posiada naturalną ochronę. Strome i suche wzgórza, klify wpadające prosto do oceanu, latające nad głowami orły, gigantyczne zatoki ze szmaragdową wodą i wiele dzikich plaż z różowym piaskiem nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Wędrówka na szczyt Padar Kecil zaprowadzi nas do zapierającej dech w piersiach panoramy z niezwykłym widokiem na wyspy Parku Narodowego Komodo. 


Wyspa Flores

Flores (z port. „wyspa kwiatów”) to wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Fantazyjne, górzyste ukształtowanie, spektakularne wulkany, ogromne połacie gęstego lasu deszczowego, fantastyczne widoki, ale przede wszystkim – niezwykli ludzie i fascynująca kultura – to właśnie elementy charakteryzujące wyspę. Flores, jako jedna z nielicznych była kiedyś kolonią portugalską. Nie rozwinęła się tutaj jeszcze turystyka. Główne atrakcje wyspy to: 3 jeziora w kraterze wulkanu Kelimutu, jaskinia hobbitów, wioska Wae Rebo.


Wyspa Gili Air

Jest jedną z 3 wysp archipelagu wysp Gili. Jest średniej wielkości, na której mieszaka około 1800 osób. Dzieje się tu znacznie więcej niż na jej mniejszej siostrze Meno. Jest sporo restauracji, barów na plaży i garstka ludzi spacerujących wzdłuż wybrzeża. Jest to idealne  miejsce mając na uwadze równowagę między spokojem a życiem nocnym. Mimo większej ilości osób wyspa Gili Air nie traci na swojej rajskości i bez problemu można znaleźć miejsce, gdzie nie będzie nikogo. Główną atrakcją tej wyspy jest… po prostu bycie na niej. Na wyspie nie ma aut ani skuterów. Można wypożyczyć  rower, wziąć butelkę wody (najlepiej taką, która nie jest plastikowa) i wyruszyć w wyspę. Jej życzliwi mieszkańcy i piękne widoki to atrakcja sama w sobie.

Gdy robi się późno a słońce zachodzi, plaża zamienia się w najlepsze kino jakie możecie sobie wyobrazić. Wygodne materace, trochę popcornu i zimne piwo sprawią, że każdy film obejrzany w tym klimacie oceniany jest na filmwebie na 10/10.  🙂