telefon: 609 446 145

Ekwador i wyjątkowe Galapagos

ekwador i galapagos

Duże zwierzęta, dzikie rafy i unikalne gatunki – nurkowiska na Galapagos zaliczane są do najlepszych na naszej planecie. Ta ekologiczna perła stała się głównym i obowiązkowym celem nurków spragnionych wielkiej przygody. Archipelag gdyż sprzyjają temu prądy wstępujące i oceaniczne przynoszące zimną wodę bogatą w składniki odżywcze i tlen. W wodach wokół wysp żyje ponad 300 gatunków ryb. Wiele stanowi podstawę diety fok i lwów morskich, których jest tu około 80 tys. skupionych w dużych koloniach. Ocenia się że żyje tu 30 gatunków rekinów oraz 13 gatunków rai. Pewne miejsca słyną z olbrzymich skupisk głowomłotów tropikalnych jak też wyjątkowo dużych zbiorowisk mant, orleni oraz rai. Często spotyka się tu wieloryby głównie wale Bryde’a, długopłetwce i kaszaloty. Różnorodność gatunków i obfitość dużych zwierząt jest tak wielka, że spotkanie grupy rai, uchatek kalifornijskich czy rekinów nie jest właściwie niczym nadzwyczajnym.Galapagos, znajdujące się blisko 1000 km od wybrzeża Ekwadaoru i składa się z 13 głównych wysp. Wyspy odkryto w 1535 roku kiedy statek z biskupem Panamy zboczył z kursu. Trafiwszy przypadkiem na grupę dzikich wysp, z każdej strony otoczonych przez pięć potężnych prądów oceanicznych oraz wirującym nurtem i szalejącymi falami biskup nazwał je Islas Encantadas „Zaczarowane wyspy”. Życie morskie jest tu szczególnie bogate

Dzień 1:

WROCŁAW / QUITO

Przylot do Quito. Transfer do hotelu, położonego w centrum nowego Quito (przejazd około półtorej godziny). Spotkanie zapoznawcze, szczegółowe informacje na temat Ekwadoru i poszczególnych punktów naszej wyprawy. Kolacja powitalna i nocleg w hotelu Cayman.

Dzień 2:

ZWIEDZANIE QUITO / RÓWNIK

Śniadanie w Hotelu Cayman. Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa Katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Nan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie. Kolacja i nocleg w hotelu Cayman.

Dzień 3:

OTAVALO / SAN ANTONIO DE IBARRA / COTACACHI

Śniadanie w Hotelu Cayman. Wycieczka na targ indiański w Otavalo – podróż ok.2 godziny po asfaltowanej szosie; po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Caymabe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W Otavalo możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszych targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Po południu zwiedzanie San Antonio de Ibarra (centrum rzemiosła w drewnie) i Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze). Kolacja i nocleg w hotelu Cayman.

Dzień 4:

GALAPAGOS - PUERTO AYORA

Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot na wyspę Baltra (27 km2) na Galapagos (flora – kilka gatunków kaktusów, drzewo „palo santo” i mangrowce), przepłyniecie na wyspę Santa Cruz (986 km2), przejazd autobusem przez cala wyspę Santa Cruz (ok. 1 godzina). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Ayora. Po południu zwiedzanie wyższych partii wyspy Santa Cruz, obserwowanie żółwi galapago w ich naturalnym środowisku. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5:

SEYMOUR NORTE / MOSQUERA

Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht dzienny i rejs na wyspę Seymour Norte. Pierwsze zanurzenie w kanale Seymour i drugie przy wysepce Mosquera. Po południu powrót do Puerto Ayora. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6:

DEFINE NENOR / DEYMOUR

Śniadanie. Transfer na jacht dzienny i rejs w kierunku wyspy Dafne Menor. Pierwsze zanurzenie w pobliżu Dafne Menor i drugie na północny wschód od wyspy Seymour. Po południu powrót do Puerto Ayora. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7:

PLAZAS

Śniadanie. Transfer na jacht dzienny i rejs w kierunku wysp Plazas. Dwa zanurzenia w pobliżu skał Gordon, które są miejscem do nurkowania o światowej sławie. Po południu powrót do Puerto Ayora. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8:

BARTOLOME

Śniadanie. Transfer na jacht dzienny i rejs w kierunku wyspy Bartolome, gdzie będą miały miejsce dwa zanurzenia. Po południu powrót do Puerto Ayora. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 9:

PLAZAS

Śniadanie. Transfer na jacht dzienny i rejs w kierunku wysp Plazas. Dwa zanurzenia w pobliżu skał Gordon, ale w innych miejscach niż dwa dni wcześniej. Po południu powrót do Puerto Ayora. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 10:

MOSQUERA / SAYMOUR

Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht dzienny i rejs w kierunku wyspy Mosquera. Pierwsze zanurzenie w pobliżu Mosquera i drugie na północny wschód od wyspy Seymour. Po południu powrót do Puerto Ayora. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 11 :

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Odlot z wyspy Baltra, przelot do Quito, transfer do hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu Cayman.

Dzień 12: poniedziałek, 26 październik

Śniadanie. Podróż do dżungli nadamazońskiej, najpierw Panamericana do Ambato i stamtąd asfaltową drogą Ambato-Baños-Puyo. Po drodze zwiedzanie hacjendy La Cienega (typowa hacjenda z XVI w.), przystanek przy jeziorku Yambo, w mieście Ambato, w wiosce Indian Salasaca (targ wyrobów indiańskich) i miejscowości Baños, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, gorące źródła, kaskady; kosztowanie typowych wyrobów z trzciny cukrowej. Po południu przejazd tarabita (rodzaj kolejki linowej) przez rzekę Pastaza i zejście do wodospadu Pailón del Diablo (Diabelska Patelnia) i przejście po wiszącym moście. Kolacja i nocleg w zajeździe w Puyo.

Dzień 13:

Śniadanie w zajeździe. Zwiedzanie orchidiarium (około 300 gatunków orchidei, 60 gatunków helikonii i kilkadziesiąt gatunków bromelii, rośliny lecznicze i użytkowe, drzewa użytkowe), warsztatu wyrobów z drzewa blasa i zwiedzanie Yanacocha – centrum odzyskiwania zwierząt żyjących w Amazonii. Podróż powrotna do Quito. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hotelu Cayman.

Dzień 14:

Śniadanie. Przed południem targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.

Szacowane koszty wyprawy: 

 • Osoby nurkujące     – ok.
 • Osoby nienurkujące – ok.

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze na trasach:
  • Wrocław/Warszawa - Quito,
  • Quito – Galapagos- Quito,
  • Quito – Wrocław/Warszawa,
  • wszystkie transfery prywatnym transportem zarówno na kontynencie jak i na wyspach,
  • polskojęzyczny pilot,
  • podczas pobytu na kontynencie:
   • 5 - dniowy,pobyt na kontynencie w Quito w hotelu klasy turysta superior w pokoju dwuosobowym,
   • śniadania i obiadokolacje na kontynecie
   • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Podczas pobytu na archipelagu Galapagos:
   • 8- dniowy pobyt z zakwaterowaniem w hotelu 3* w Puerto Ayora (pokój dwuosobowy)
   • 6 dni nurkowych na różnych wyspach archipelagu (Mn. 12 zanurzeń)
   • Sprzęt do nurkowania
   • 6 rejsów jachtem dziennym na nurkowiska,
   • śniadania w hotelu i obiady na jachcie,
   • przewodnik naturalista w języku angielskim – hiszpańskim
   • ubezpieczenie od wypadków na pokładzie jachtu
  • teczka z mapami i ważnymi informacjami
  • film DVD z całej wyprawy

 Cena nie zawiera:

 • ubezpieczenia turystycznego/nurkowego,
 • napiwków na miejscu ( ok. 30 USD),
 • Wstępu do Parku Narodowego Galapagos – 110 USD,
 • wyżywienia innego niż zaznaczono w programie
 • przejazdu z Wrocław / lotnisko / Wrocław,

Oferta w trakcie przygotowywania

Dzień 1

Przejazd z lotniska do hotelu w Quito. Zakwaterowanie. Czas wolny

Dzień 2

Wycieczka po mieście w Quito. Zwiedzanie zaczynamy oczywiście od najciekawszego miejsca w Ekwadorze. Mita del mundo - koniecznie zrób sobie zdjęcie jak stoisz równocześnie na obu półkulach południowej i północnej. Dowiemy sie wiecej na temat bogatej kultury Ekwadoru podczas wizyty w muzeum narodowym. Podczas wizyty w muzem Intioan poznamy wyjatkowość tego miejsca Będziemy mieli okazję obserwować kierunek ruchu wody zgodnie z ruchem wskazówek zegara bądź przeciwną lub sztuczki z jajkiem i grawiacją. Powrót do hotelu.

Dzień 3

Cotopaxi National Park - wycieczka po parku to ekscytujące przeżycie które zaczyna się spektakularnym i wyjątkowym widokiem na aleję wulkanów. W parku wspinaczka do schroniska które zlokalizowane jest na wysokości 4810 n.p.m na granicy śniegu. W zależności od warunków możemy się wspiąć do wysokości 5 tys metrów gdzie będzie możliwość zobaczenia lodowca. Oglądać będziemy spektakularn widok na dolinę poniżej i otaczające wulkany. Po brifingu dot. bezpieczeństwa rozpoczniemy bardzo przyjemny i niezapomniany dla wielu zjazd w dół na górskich rowerach. Są 2 drogi zjazdowe : pierwsza rekomendowana dla doswiadczonych rowerzystów. Podróż kończy się na pięknej lagunie u podnożu Cotopaxi. Druga trasa łatwiejsza dla początkujących rowerzystów również bardzo ciekawa krajobrazowo. Nocleg w krainie wulkanów - Porniewir

Dzień 4

Na ranczu  el Porniewir będziemy jeździć konno bez trzymanki blisko stad dzikich koni i walczących byków. Zobaczymy rózne gatunki żyjące na wyłącznie dużych wysokościach ptaków. Często można zobaczyć np. kondory. i Oglądać będziemy rodzimą florę na tle spektakularnej scenerii. Następnie dotrzemy na wysokość 4200 m w pobliże szczytu Rumina  Hui skąd rozpościera się unikalny widok na wulkan Cotopaxi. Po tym jak nacieszymy się najdzikszą naturą i ekcytującym galopem z wiaterm we włosach w wysokich Andach wrócimy na farmę gdzie ciepłe miejsce przy kominku i gorący drink będzie na nas czekał. Natępnie przejazd do Teny i nocleg hotelu Night Hosteria

 

Dzień 5

Rano udajemy się nad najwiekszą w tym regionie rzekę Jatun Yaku, Dostarczy nam ona wielu atrakcji i przygód jak 25 km canyoing czy kąpiel w wodospadach w Parku  Lianganantes. Przejazd do hotelu Night Hosteria.

 

Dzień 6

Wycieczka po dzungli. Już ciekawą przygodą będzie spotkanie z indiańskim przewodnikiem, który poprowadzi nas w 3 godzinną wycieczkę po dzungli. Nasz przewodnik wpowadzi nas w świat roślin i drzew o medycznych właściwościach, owadów i starych zwyczajów. Spacerując przez dzunglę, lasy i pola krok po kroku będziemy bliżej mądrości ludzi która wyróżnia ludzi zamieszkujących to środowisko od osób napływowych.

Dzień 7

Przejazd od Quito. Po śniadaniu przejazd do Quito gdzie po drodze będziemy zwiedzać jaskinie Jumandi. Na początku popłyniemy do najgłębszej z jaskiń z odpoczywającymi za dnia nietoperzami

Dzień 8

Przejazd na lotnisko i lot z Qiuto do Baltra. Przejazd do hotelu i czas wolny do wieczora. Po kolacji brifing z instuktorem nurkowania.

Dzień 9, 10,11

Dni nurkowe. 2 zanurzenia dziennie.

Dzień 12

Dzień wolny do popołudnia na zwiedzanie Pto Ayora. Po południu pojedziemy łodzią na wyspę Isabela odległą o 3 godz, drogi, Zakwaterowanie w hotelu i następne wycieczka na lagunę flamingów, gdzie wykluwa się najwięcej flamingów na świecie.

Dzień 13

Wulakan Sierra Negra. Wczesnym rankiem udajemy sie na wycieczkę do wulkanu Siera Negra który posiada 2 co do wielkości krater na świecie, mierzący 6 mil i 300 stóp głębokości. Po rejestracji w Parku Narodowym 45 min przejazd do wulkanu. Podejdziemy do krateru czując ciepło ziemi co oznacza że wulkan jest ciągle aktywny. Zjemy lancz (jajecznica smażona na wulkanie) i powrót do hotelu. Następnie czas wolny, plażowanie i snorkeling z kolorowymi rybkami.

Dzień 14

 Snorkowanie w tunelach lawy w płytkiej spokojnej i czystej wodzie. To sankutarium wodnego życia charakteryzuje sę unikalnymi geologicznymi formacjami. Serie wybuchów lawy utworzyły wiele podwodnych łuków, tuneli, gdzie żyje mnóstwo podwodnych zwierząt. Jednak wejście do tego miejsca pomimo tego że jest płytkie  ale mogą być wysokie fale

Dzień 15

Płynueny łodzią do puerto Arora rejestracja w hotelu, Po śniadaniu jedziemy na lotnisko po drodze przystanek przy twins - 2 bliżniacze kwatery uformowane przez zapadającą się lawę. Przejazd na lotnisko Powrót na Quito, Nocleg

Dzień 16

Wylot z Quito poweróe do Polski

.